Kam za výletem do skal? Máme pro vás 4 tipy!

Chtěli byste se vydat s dětmi do přírody a zároveň obdivovat krásy skal? Máme pro vás skvělé tipy!

Prachovské skály

Historie

Počátky místního osídlení a doklady o lidské přítomnosti dosahují až do mladší doby kamenné. Místo později dokonce osídlili i Keltové. Ve 12. století se Prachovské skály staly součástí Velišského panství. A o pár století později panství získal Albrech Eusebius Valdštejn. Podle záznamů právě v 17. století v Prachovských skalách existovali dvě osady a to Zadní a Přední Moravsko.Později panství získal Albrecht II. Habsburský, kdy do panského stavu povýšil kancléře císaře Zikmunda. Rod časem zbohatl a na jejich panství se objevily stříbrně rudy. Schlikové zde tak začali razit jáchymovské tolary.V roce 1866 se Prachovské skály staly součástí opevnění rakouských vojsk. Po hodinách bojů s Pruským vojskem bylo rakouské vojsko donuceno ustoupit. Tento rozkaz se ale bohužel nedonesl všem jednotkám. Tuto nešťastnou bitvu připomíná řada památek. Jedná se například o rybník Vražda, pole Na zabitých nebo řada pomníčků v Prachově, Kněžnici nebo Jinolicích.

Příroda

Na nepřístupných blocích se nachází zbytky reliktních borů. Tyto úseky jsou přísně chráněné, jelikož se na nich vyskytují borovice, kterým je několik set let. Na vlhkých prostranství se nachází porosty z čeledi kapraďovitých. Nachází se zde listnaté i jehličnaté lesy. Vyvrácené stromy se nechávají na místě, jelikož poskytují příbytek různých druhů ptáků nebo jiných živočichů.

ObčerstveníHladoví jedinci se zde mohou posilnit přímo v Parkhotelu Skalní město, které se nachází zhruba 300m od centrálního parkoviště. Využít můžete i Turistickou chatu.

Cesta

Do Prachovských skal trefíte po silnici I/16 Jičín směr Mladá Boleslav. U autobazaru Starsy odbočíte asi 1km za obcí Ohaveč směrem vpravo. Dále projedete Holínem, Prachovem až k Lepařovu pomníku, kde odbočíte vlevo a zhruba po 500m dorazíte na centrální parkoviště.Výhodou tohoto výletu je, že je vhodný i pro rodiny s kočárkem nebo pro vozíčkáře.

Adršpašské skály

Historie

Jedinečný pohled na tisícovku skalních věží vám poskytne národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Při vstupu do skal jako kdybyste vstoupili do nějaké pohádkové říše. A o to pohádkověji na vás bude působit Velký vodopád, který je vysoký 16m a padá z věže Milenců.Stáří tohoto jedinečného skalního města se odhaduje na 89 milionů let a kdysi dávno bylo dokonce dnem pravěkého moře. A je to právě voda, která Adršpašské skály vytvořila.V období mladších prvohor zde vznikla propadlina, kam moře a řeky ukládaly své poklady. Když moře ustoupilo, skalní město se proměnilo do oázy souše než na něm začaly pracovat přírodní živly, které jej dále formovalo.Počátkem 18. století sem dokonce zavítal i německý básník Goethe, který si zdejší lokaci přímo zamiloval. Na jeho počest je u Velkého vodopádu jeho busta.V roce 1828 panství se zámkem koupil baron Nádherný, který ze skalního města udělal místo, do kterého se zamilovali všichni.

Příroda

Kouzlu skalního města je jedinečné, a tak jsou skály jedním z nejvíce vyhledávaných přírodních památek. Krajina je totiž domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů a proto je tato lokace zařazeno do CHKO Broumovsko.

Občerstvení

Pokud vás přepadne hlad, občerstvit se můžete v Hostinci U Tošováka, u Kovářovy kobyly nebo Hotelu Střelnice.

Cesta

Autobusem se vydejte ve směru Broumov nebo Police nad Metují. Pokud pojedete autem, jeďte směrem Červený kostelec a dál pokračujte na Broumov a Teplice nad Metují.

Toulovcovy Maštale

Slyšeli jste už o Toulovcových maštalích? Že ne? Pak toto skalní město nesmíte rozhodně vynechat. Toto skalní město leží na rozhraní České tabule a Českomoravské vrchoviny.Počátkem 15. století tuto oblast daroval Litomyšli rytíř Vavrřinec Toulovec z Třemošné, podle kterého vznikl i název této lokace.1.12.1993  byla tato přírodní rezervace vyhlášena OkÚ Chrudim a o rok dříve OkÚ Svitavy.

Příroda

Velká část sedimentů je tvořena glaukotonickým pískovcem s cenomanu. Dále se tu pak vyskytují vzácné rostliny (kapradiny, mechy) a živočichové, z jejichž nástupců lze jmenovat třeba mloka skvrnitého. Platí zde absolutní zákaz vstupu mimo turistické značky.

Občerstvení

Pokud byste se chtěli dobře naobědvat, pak můžete navštívit Hospůdku nad rozhlednou, Obecní hostinec Perálec nebo Restauraci Na Rozcestí.

Cesta

Z Hradce Králové se do Maštalů dostanete zhruba za hodinu a to přes Pardubice a dále pokračujte ve směru Svitavy. Pokud byste se rozhodnuli pro cestu autobusem, pak se vydejte směr Litomyšl a Bor u Skutče.

Železné skály

Železné skály jsou velmi bohaté na svou geologickou minulost. Tato lokace je zajímavá tím, že jej netvoří jen skály a vyhlídky, ale i skalní útvary, které skrývají lesy. Často se tak místu říká i Utajené skály.Oblast Železných hor se kryje s okresem Chrudim, na západě zasahuje po Ronov nad Doubravou a na jihu do Hlinska. Na východě se pak setkává s Toulovcovými maštalemi.V roce 1991 zde byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Železné hory, kde narazíte na pestrou krajinu jako jsou původní bukové lesy, hluboká údolí a překrásné louky.Je zde zachováno i několik hradů, z nichž si jmenuje například Lichnice nad Třemošnicí, Oheb, Vildštejn, Žumberk nebo Rabštejnek.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Chotěboři v Panském domě, v Kameni u Habrů v Zájezdním hostinci Kámen nebo v Nasavrkách v Restauraci Šustr.

Cesta

Pokud se rozhodnete Železné skály navštívit, je dobré předem znát přesnou lokaci. Pokud se rozhodnete pro skalní útvar Obří postele, vydejte se z Hradce Králové ve směru Lázně Bohdaneč a pokračujte do Přelouče, a poté do obce Zdechovice. Právě ze Zdechovic se můžete vydat po stopách Železných hor.

Související články