Na výlet do Českého ráje

Český ráj patří k nejkrásnějším lokalitám v ČR. Není se tak co divit, že se jedná i o oblast, která je cílem řady turistů. Co zajímavého se zde vyplatí určitě navštívit?

O Českém ráji

Chráněná krajinná oblast se nachází na sever od Prahy. Její pomyslné hranice vymezují města Mnichovo Hradiště, Jičín a Železný Brod. Srdcem celé lokality je pak město Turnov.

Tato oblast ve středním Pojizeří vyniká velkým množstvím kulturních, historických i přírodních památek. K těm nejznámějším patří:

Prachovské skály

Prachovské skály jsou pískovcovou skalní oblastí. Zároveň se jedná o přírodní rezervaci a součást Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Přírodní unikát se rozkládá přibližně 5 až 7 km severozápadně od Jičína. Členitá plošina se vytvořila z usazenin pískovců, slínovců a opuk už v období druhohor. Některé skalní útvary se tyčí do výšky až 40 metrů.

Považována bývá tato lokalita za nejkrásnější oblast Českého ráje, a to díky četným romantickým věžím a pilířům i mnoha plošinám, stržím a roklinám. Zároveň je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice. Rezervace byla na tomto území vyhlášena konkrétně již v roce 1933.

Turistický ruch se zde rozvinul už na konci 19. století. Turisty i horolezce lokalita láká dodnes. Asi nejzajímavějším prohlídkovým okruhem je Velký okruh v délce přibližně 3,5 km.

Pokud se sem budete chtít vydat vlastním autem přímo z Hradce Králové, do Prachovských skal se dostanete po silnicích Jičín – Holín – Prachov – Turistická chata nebo Jičín – Podůlší – Jinolice – Skalní město. Při cestě vlakem se jedná o železniční zastávky Jinolice – trať Turnov – Jičín, případně sem zajíždí autobusová linka Jičín – Holín – Pařezská Lhota.

Hrubá Skála

Hrubá Skála se nachází nedaleko Turnova v okrese Semily. Obec budete znát nejspíše podle hlavně podle stejnojmenného zámku, která patří k nejdůležitějším dominantám Českého ráje.

V duchu svého názvu se vypíná na skupině skalních věží a vytváří tak skutečně impozantní dominantu této krajiny. Původně na jeho místě stával hrad nazvaný Skály, který založil Hynek z Valdštejna. Tyto přírodní podmínky vynikajícím způsobem přispívaly k obranné funkci hradu.

K přestavbě na zámek došlo zásluhou šlechtického rodu Smiřických, od jejichž posledních členů objekt následně získal Albrecht z Valdštejna. Romantický zámek dnes nabízí překrásný výhled na okolní krajinu.

Návštěvníci si také mohou prohlédnou vyhlídkovou věž, veřejnosti jsou přístupné i vybrané zámecké interiéry a nádvoří zámku.

A ještě rady na cestu: Pakliže pojedete autem, přes obec Hrubá Skála vede silnice E442 ve směru Jičín Turnov. Co se týče autobusové dopravy, využít lze sezonní autobusovou zastávku Hrubá Skála, zámek nebo pravidelnou zastávku Karlovice, Sedmihorky. Vlakové zastávky se jmenují Hrubá Skála a Karlovice-Sedmihorky.

Hrad Kost a údolí Plakánek

Hrad Kost, pod nímž se nachází romantické údolí s poetickým názvem Plakánek, se pyšní přízviskem „nejzachovalejší gotický hrad v Českém ráji“. Nachází se na rozmezí Středočeského a Královéhradeckého kraje na katastrálním území Podkost, které je součásti obce Libošovice. Ta spadá pod okres Jičín.

Původně na místě tohoto hradu stávala tvrz, kterou nechal vybudovat Beneš z Vartemberka. Po roce 1370 doznal hrad radikální přestavby. Ani to však ještě nebyl zásah definitivní, neboť do podoby hradu se propsali i Biberštejnové, kteří mu nechali vtisknout renesanční ráz.

Proč hrad získal tak zvláštní název? Kost se mu prý říkalo proto, že to byla stavba skutečně, metaforicky řečeno, tvrdá, hrdinně odolávající všem dobyvatelům. Mezi ně se údajně, a to rovněž neúspěšně, zařadil dokonce i Jan Žižka.

Novodobým turistům je naštěstí tento zajímavý hrad dostupný znatelně lépe. Od Hradce Králové využijte trasu směrem na Liberec po silnici 35, v Jičíně poté budete pokračovat na silnici 16 ve směru na Mladou Boleslav, v Sobotce pak na Vesec u Sobotky a dál na Podkost. Autobus vás vyloží na zastávce Libošovice, Podkost, hrad. Vlakem se lze dostat do Libošovic.

Zřícenina Zvířetice

Zřícenina hradu Zvířetice se nachází cca 2 km na jihozápad od Bakova nad Jizerou. Původně se jednalo o gotický hrad, později přestavěný na zámek.

Vybudovat jej ve 14. století nechal Zdislav z Lemberka. Šlechtic měl četné potomstvo a on i pokračovatelé rodu se nazývali páni ze Zvířetic. Ti na hradě zůstali až do 16. století. Poté přešel do majetku Vartenberků, kteří jej přebudovali na renesanční zámek. Po nich se na hradě objevili ještě Valdštejnové.

Hrad však postihly dvě ničivé pohromy – požár na konci 17. století a zásah blesku, který v první polovině 18. století vyvolal požár další. Od té doby někdejší zámek chátral. Současná podoba tak již pouze odráží zdi paláců, část věže a zbytky hradeb.

I tyto pozůstatky jsou však vyhledávanou turistickou atrakcí. Kudy k ní? Z Hradce Králové vás silnice E442 zavede do Jičína. Odtud pokračujte po silnici I/16 do Bakova nad Jizerou.

Dětenice

Dětenice je obec, která se nachází v okrese Jičín. Proslula hlavně stejnojmenným zámeckým resortem, k němuž přísluší taktéž rozsáhlý park, a středověkou krčmou. Součástí areálu je i vlastní pivovar.

Ke vzniku Dětenic se váže pověst, podle níž údajně kníže Oldřich právě na tomto místě nalezl dvě opuštěné děti, jichž se ujal. Právě podle dvou osiřelých hochů obec získala i svůj název Dětenice. Pokud bychom se však měli držet ověřených faktů, první písemná zmínka o vzniku obce pochází z roku 1052.

Zámek pak vznikl v 15. století. Na konci 16. století si prošel renesanční přestavbou. Poté jej koupil Jan Kristián, hrabě Clam-Gallas. A právě během jeho éry došlo k barokní přestavbě. Svou tradici má zde i vaření piva, dle dalších pověstí s afrodiziakálními účinky. Dnešní chod pivovaru je zásluhou nových majitelů, kteří jeho činnost obnovili v roce 2003.

Související články