Muzeum Petrof

Pro milovníky hudby a zejména pak klavírní techniky nabízí Hradec Králové unikátní muzeum vzdávající hold rodině výrobců klavírních křídel a pian Petrof. Tato světoznámá značka má své výrobní zázemí v tuzemsku – v Hradci Králové. K výrobním budovám, kde je soustředěna jak mechanizace, tak ruční dílna a v nichž jsou produkovány klavíry a pianina vysoké kvality tradičními procesy zavedenými dlouholetým fungováním značky, je přidruženo také muzeum, jež nabízí dva základní typy exkurzí – mezi vystavovanými kusy a po výrobě. Jedná se o skutečně unikátní podívanou.

Historie značky Petrof

Společnost zabývající se výrobou specifických hudebních nástrojů – klavírů a pianin – založil v 19. století Antonín Petrof. Sám zakladatel se vyučil stavitelem klavírů ve Vídni u tamních firem s velmi dobrou pověstí. První vlastní klavír postavil v roce 1864 a v tomto roce také založil vlastí firmu, která nejdříve působila ve zděděné truhlářské dílně. V navazujících letech se firma postupně rozrůstala a zaváděla také nové technologie odpovídající aktuálním trendům v oblasti, navíc se vedle klavírních křídel začala vyrábět také pianina. Až do roku 1948 byla výrobna rodinnou firmou, jež dodávala své výrobky do celého světa (v roce 1934 byla dokonce založena pobočka v Londýně). V době znárodnění vedla firmu 3. generace potomků rodiny Petrof. V roce 1991 se do čela firmy dostal opět zástupce rodiny Jan Petrof, který továrnu postupně zprivatizoval a pokračuje v rodinné tradici výroby. Součástí výrobny je v současné době prodejní galerie a muzeum – vše ve vedení nástupnických generací rodiny Petrof. Od převzetí další generace rodiny Petrof dbají především o to, aby značka dostála svému věhlasnému jménu, podporuje vývojové oddělení a aplikuje moderní technologie.

Současnost společnosti Petrof

Společnost si při výrobě zakládá především na kvalitě, díky mnohaletým zkušenostem a velmi dobré orientaci v oboru nabízí veškeré služby včetně oprav a renovací nástrojů, výroby náhradních dílů, ladění a údržby, ale také certifikace. Společnost pod svou značku zahrnula několik tradičních značek, které se původně vyráběly na území bývalého Československa, a postupně je modernizovala do současných požadavků. Jedná se o značky Weinbach, Rösler, Scholze, Fibich a Akord. Vedle tradiční značky Petrof společnost představila v roce 2014 nové modely pod značkou Ant.Petrof. Výrobna spolupracuje s distributory po celém světě, také proto má v současné době více než 500 zaměstnanců.

Nabídka Muzea Petrof

Muzeum Petrof je výjimečnou institucí, která svým návštěvníkům nabízí zcela unikátní vhled do historie a současnosti výroby klavírů, harmonií a pianin. V muzeu se nachází celá řada různých modelů, které mapují vývoj klavírů a pian od doby založení společnosti po současnost. Návštěva muzea může být realizována ve dvou okruzích, a to:

– Exkurze muzeum

– Exkurze výroba

Případně je možné si zajistit exkurzi kombinovanou. Výklad v obou případech může být v češtine nebo v angličtině.

Exkurze muzeum

Exkurze muzeum je komentovaná prohlídka výstavních prostor zaměřená především na historii značky včetně rodinné historie zakladatele společnosti Antonína Petrofa a jeho ženy Marie. Výstava zahrnuje celé spektrum modelů a soustřeďuje se také na specifické aspekty hry na klávesové nástroje a způsob, jakým konkrétní tón při hraní vzniká. Součástí exkurze je možnost vyzkoušet si hru na jednotlivé modely a sledovat tak rozdíly v jejich zvuku. Časový rozsah exkurze je 60-80 minut.

Exkurze výroba

Druhá varianta komentované prohlídky zahrnuje návštěvu vlastní výrobny. Návštěvníkům je tak představen kompletní proces výroby ve všech jeho krocích, detailně popsány pracovní postupy i význam jednotlivých úkonů. Během této exkurze se návštěvníci dozví řadu zajímavostí z dané oblasti a také si některé úkony aplikované při výrobě klavíru či pianina mohou vyzkoušet (např. ladění). Časový rozsah exkurze je 75-90 minut, prohlídka není vhodná pro děti do 6 let.

Kombinovaná exkurze

Exkurzi lze samozřejmě realizovat také jako kombinovanou (návštěva muzea i továrny). Pro běžné návštěvníky je kombinovaná prohlídka provedena jako navazující za plnou cenu za obě exkurze, pro větší skupiny žáků ve skupině 20 a více osob je pak možné dosáhnout na speciální slevu.

Provoz muzea

Oba typy exkurzí zajišťuje Muzeum Petrof a jejich pořádání je realizováno individuálně pro stanovenou velikost návštěvnických skupin (optimální počet osob ve skupině je 5, ale je možné zajistit také návštěvu vícečlenných skupin či jednotlivců). Přestože výroba je v provozu nepřetržitě, oba typy exkurze je nutné dopředu objednat, aby byl zajištěn jejich dokonalý průběh. Standardní exkurzní dny jsou úterý a čtvrtek (po dohodě je ovšem možné zajistit i jiné dny). Výjimkou je akce Muzejní noc, které je Muzeum Petrof účastníkem – v tomto případě zůstávají prostory muzea návštěvníkům otevřeny bez omezení. Do areálu nemají přístup domácí zvířata.

Další služby

Kromě prohlídek nabízí muzeum také další služby – jeho součástí je hudební kavárna, suvenýry a multifunkční prostor se sálem vhodný k pronájmu. Multifunkční prostor nabízí sál s kapacitou 50 míst a velmi dobrou akustikou, je tedy vhodný i pro menší koncerty, či různé přednáškové akce. Speciální nabídkou jsou pak návštěvy Muzea Petrof ve zvláštním režimu, které lze zakoupit ve formě dárkového poukazu pro 1 osobu. Jedná se o dva balíčky – základní a prémiový – tvořené kompletní kombinovanou prohlídkou s doprovodným programem. Speciální prohlídku lze vytvořit také na míru v rámci separátního dárkového poukazu.

Související články