Zámek Hrádek u Nechanic – na návštěvě anglické šlechty

Představte si, že  jste se ocitli v polovině 19. století v Anglii. Právě tak si budete připadat, pokud se vydáte na výlet na Hrádek u Nechanic. Nenechte se zmást jeho názvem, nejde o žádný malý hrad, ale rozlehlý dvoukřídlý zámek s parkem a zahradou, který nabízí zábavu i zajímavosti dospělým i dětským návštěvníkům.

Z historie zámku

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven v letech 1839-1854 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu. Ten si přál mít ze zámku hlavní reprezentativní sídlo svého rodu. Pokud se sem vydáte, sami uvidíte, že se mu jeho záměr podařilo naplnit. Zámecká budova ve stylu romantické neogotiky byla inspirována projektem přestavby anglického zámku Crewe Hall. Tato přestavba ale nikdy realizována nebyla a Hrádek u Nechanic je tak originální a jednou z nejvýznamnějších staveb z období romantismu na našem území. Je to také jeden z nejmladších zámků v České republice. Tvoří ho dvě křídla s věžičkami a cimbuřím, zajímavý je mimo jiné svou jasně červenou fasádou.

Harrachové si poklidný život na svém sídle dlouho neužili. V době jeho dostavby totiž probíhaly Prusko-rakouské války a v okolí zámku se v roce 1866 odehrála jedna z jejich největších bitev – bitva u Hradce Králové, známá také jako bitva u Sadové. Z překrásného zámku se stal vojenský lazaret. Také do průběhu druhé světové války byl zámek zapojen. V roce 1945 se stal sídlem generálmajora Govorova, který velel části Rudé armády. Na konci roku 1945 byl ale zámek znárodněn a od roku 1953 do současnosti je přístupný veřejnosti. V roce 2001 byl navíc vyhlášen jako národní kulturní památka.

Co Vás na zámku čeká?

Zámek nabízí hned pět běžných prohlídkových okruhů. Prohlídka „Lesk a sláva Harrachů“ Vás zavede do reprezentačních prostor v přízemí zámku. Nahlédnete při ní do jídelny, rytířského sálu či zámecké Kaple Svaté Anny. Pokud se chcete dovědět, jak šlechta v 19. století žila své běžné dny, kdy zrovna „nereprezentovala“, zvolte prohlídku „Osobní život šlechty“. V soukromých pokojích a ložnicích se dozvíte, jak vypadal běžný život na zámku, jak bylo zařízeno bydlení nebo jak se dbalo či nedbalo na hygienu. Do prvního patra zámku vystoupáte při prohlídce dobově zařízených hostinských pokojů a velkým lákadlem je také prohlídka Hodinové věže, která je vysoká téměř 27 metrů a pro výhled z ní budete muset zdolat 138 schodů. Do míst, která na jiných zámcích zůstávají očím návštěvníků skrytá Vás zavede prohlídka sklepení zámku, které sloužilo a stále slouží jako technické zázemí. Uvidíte zde například kotel z 19. století či elektrické rozvody ze začátku století 20. Příležitostně je také možné absolvovat na Hrádku u Nechanic prohlídky s kostýmovanými průvodci, speciální prohlídky pro děti, Vánoční prohlídky či noční prohlídky. Kompletní nabídku prohlídek naleznete na webových stránkách zámku, nezapomeňte, že speciální prohlídky a prohlídky pro skupiny je třeba vždy objednávat předem.

Zámek je obklopen zahradou a anglickým parkem, na který navazuje obora. Ta byla dříve součástí zámeckého areálu, byla v ní mimo jiné bažantnice. Po prohlídce zámku a procházce po parku si můžete užít příjemné posezení v Kavárně Anny z Harrachu, která se v areálu zámku také nachází.

Malebné interiéry i exteriéry zámku zlákali mnoho filmařů k využití jeho prostor k natáčení. Na Hrádku u Nechanic tak vznikly například filmy Andělská tvář (2001), Fišpánská jablíčka (2008) či Tmavomodrý svět (2000).

Otevírací doba a vstupné

Zámek je možné navštívit v průběhu celého roku. Běžná otevírací doba je od dubna do října, během zimy je ale možné navštívit zámek u příležitosti Vánočních prohlídek a akce Vánoce na zámku. Konkrétní informace k návštěvní době jednotlivých okruhů naleznete na webových stránkách zámku www.zamek-hradekunechanic.cz. Také výše vstupného se liší dle zvoleného prohlídkového okruhu, cena za základní okruh je 150 Kč pro dospělého člověka a 80 Kč pro děti do 12-ti let. Zámek nabízí slevy pro skupiny, ZTP, pedagogický doprovod či průvodce. Prohlídky trvají 30 – 60 minut. Vstupenky je možné zakoupit na pokladně zámku, ale také online na webových stránkách zámku.

Do areálu je bezbariérový přístup, také základní okruh „Lesk a sláva Harrachů“ je možné absolvovat na invalidním vozíku. K dispozici je pro osoby se sníženou schopností pohybu bezbariérové WC. Do zámeckého areálu je povolen také vstup se psem na vodítku do venkovních prostor, prohlídku je možné po dohodě s pokladní absolvovat se psem malého plemene v tašce nebo v náručí.

Dopravní dostupnost

Z Hradce Králové se k zámku Hrádek u Nechanic dostanete autem, autobusem nebo na kole. Zvolit můžete samozřejmě také pěší výlet, Zámek je od centra Hradce Králové vzdálen necelých 15 km. Automobilem doporučujeme zvolit cestu přes obec Stěžery. Přímo před vstupem do areálu zámku je k dispozici placené parkoviště. Stejnou trasu můžete využít i pro jízdu na kole. Jedná se o vedlejší silnice s nižším stupněm dopravy.

Pokud zvolíte MHD, doporučujeme autobusové spojení z Terminálu na zastávku Hrádek, zámek, která se nachází přímo před vchodem do zámeckého parku. Cesta autobusem trvá 25 minut. Další možností je autobusové spojení z Terminálu HD do Nechanic (nejbližší zastávkou je zastávka Nechanice, nemocnice), které trvá necelých 30 minut a k zámku Vás budou čekat ještě 3 km chůze pěšky.

Ať už se rozhodnete navštívit zámek v kterémkoliv ročním období, věřte, že se díky dobovém interiérům a příjemné zámecké atmosféře na chvíli ocitnete v jiné době, možná i na jiném místě. Užijte si Vaši návštěvu!

Související články