Český hobitín v Orlických horách

Hobitín je jistě pro každého milovníka fantazie srdeční záležitost. Jak se jedná o Pána prstenů nebo Hobita, jistě si vybavíte legendární vesničku, kde hobiti žijí. Všude plno zajímavých domečků, přičemž každý má vlastní zahrádku s různými květinami a oplocený pozemek. To vše je součástí předlohy J. R. R. Tolkiena. Původní Hobitín byl z materiálu, který nevydržel, posléze byl vystaven na Novém Zélandu nový Hobitín, který je aktuálně veřejnosti přístupný. Cena za vstupné je velice vysoká, nicméně každý, kdo by chtěl Hobitín opravdu vidět na vlastní oči, nemusí zoufat. V Orlických horách žije muž, který je příběhem o hobitech a Kraji vášnivě unešený. Na vlastní zahradě si proto vystavěl vlastní Hobitín. Svatopluk Hofman se každý víkend po dobu přibližně 6 let věnovat výstavbě domečků, na jejichž základy a dekorace použil především zbytkový nebo nepotřebný odpad, i přesto dokázal vykouzlit něco úžasného. Autor s pýchou svoji vesničku nazývá Czech Hobbition, naleznete ji ve vesnici Šediviny u Dobrušky.

Každý návštěvník si může na zahradě prohlédnout 3 hobití nory, které nejsou přístupné zevnitř, pouze vizuálně z venkovní strany, dále je tu k vidění proslulá hospůdka Zelený drak, a také obydlí U Sudu, což je největší domeček, jehož vnitřní součástí je ložnice, ve které je možné přespat. Vše záleží na domluvě s majitelem, většinou je tak umožněno pouze známým nebo někomu ze skalních fanoušků tvorby. Všechny domečky jsou vytvořeny pro fanouškovský film Stíny Kraje, kde měly posloužil jako filmové kulisy.

Návštěvní řád

Pro vstup na pozemek je stanoven návtěvní řád, který je nezbytné dodržovat, neboť se jedná o jedinou povinnost, kterou si majitel přeje dodržovat.

– Otevírací doba – během zimního období je vesnička pro veřejnost uzavřena. Aktuální sezóna začíná 15. dubna 2022. Během víkendů je vstup na pozemek taktéž zakázán, vesnička je během jara a léta přístupná pouze od 14:00 – 18:00 hodin. Mimo otevírací dobu, prosím, respektujte soukromí majitele.
– Vstupné – majitel sám uvádí, že se nejedná o turistickou atrakci, za kterou by chtěl vydělat. Vesnička byla vystavěna s radostí majitele, vstup je tedy dobrovolný. Při vstupu je kasička, do které své příspěvky můžete vkládat.
– Náročnost prohlídky – samotná prohlídka není náročná ani fyzicky ani časově. Při prohlídce vychutnejte každý detail a nasajte atmosféru, detaily jsou propracovány zcela pečlivě, každý domeček má vlastní zahrádku, rostou zde květiny, rozcestníky jsou naprosto věrohodné. Do 60 minut máte však vše prohlédnuté.
– Parkoviště – vzhledem k tomu, že se jedná o atrakci, která je na soukromém pozemku u rodinného domu, není zde vyhrazeno žádné přímé parkoviště, které by pojalo větší počet vozidel. Zaparkovat však můžete u rodinného domu. Jestliže se chystáte vyrazit autobusem, vystupte na zastávce Kounov Šediviny, odtud se posléze vydáte po zelené turistické značce, která vás po necelém půl kilometru zavede přímo na místo.
– Počet návštěvníků – velikost zahrady je omezena, proto je nutné omezit i kapacitu návštěvníků. V jeden moment je možný maximální počet 8 návštěvníků na pozemku.
– Občerstvení – součástí prohlídky Hobitína není žádné občerstvení, hospůdka není uzpůsobena na případný prodej.
– Prostor – pokud se do Hobitína vydáváte s dětmi, musí děti cestu zvládnout chůzí nebo v náručí rodičů, cesta s kočárkem mezi domečky není možná.

Jaká místa si prohlédnout v okolí?

Vycestovat na Nový Zéland, abyste si prohlédli originální vesničku je poměrně dálka, než když pojedete přes půl republiky, i přesto jistě oceníte, když si v okolí můžete prohlédnout i jiné věci, abyste nejeli velikou dálku zbytečně. Mezi možné návrhy na výlety v okolí patří následující (výlety jsou zmíněny do maximální dojezdové vzdálenosti 30 km a nejsou řazeny podle vzdálenosti od Hobitína):

Náchodský zámek

Pokud máte rádi zámky, jistě zavítejte na zámek v Náchodě. Nudit se zde nebudou ani děti, neboť můžete zvolit dětskou trasu prohlídky, která není časově náročná, aby zaujala. Po zámku vás provede průvodčí v kostýmu. Milovníci zámků mohou také navštívit zámek Nové Město nad Metují, zámek Opočno nebo zámek Rychnov nad Kněžnou.

Československé opevnění

Samozřejmostí v Orlických horách je také Československé opevnění. Prohlédnout si můžete buď malé bunkry nebo i větší pevnosti, některé jsou veřejnsoti s průvodcem přístupné. Mezi takové patří jistě pevnostní skanzen Březinka, kde si můžete prohlédnout i zbraně a dozvědět se příběh z minulosti. Další oblíbenou destinací bývá tvrz Hanička. Pokud se vydáte touto cestou, nejedná se přímo o výlet s dětmi, neboť některé bunkry mají mezi sebou delší rozestupy.

Rozhledna Vrchmezí

Rozhledna byla veřejnosti zpřístupněna v prosinci roku 2020. Vrchol, na který se rozhledna nachází, je součástí průchodu státní hranice. Stavba je, kromě základních pilířů a obloženého kamene, ze dřeva. Součástí schodiště jsou také dvě odpočinkové plochy. Na rozhlednu můžete zavítat během celého roku, v zimě je nezbytné dbát na bezpečnost při výstupu i sestupu, vstupné je zdarma.

Babiččino údolí

Jistě každý zná knihu Babička od Boženy Němcové. Babiččino údolí je považováno za přírodní a kulturní národní památku. Od května do října je zde otevřena stezka, která je dlouhá celkem 7,5 km, jedná se o stezku, na kterých se můžete z informačních tabulí, kterých je dohromady 25, dozvědět vše o nejzajímavějších památkách tohoto místa. Součástí jistě bývá zámecký park v Ratibořicích, staré bělidlo, které bylo dostavěno v roce 1797 (Antonínem Ludrem). Nezbytnou součástí je také babiččin pomník a Viktorčin splav.

Vyhlídka Koruna

Jedná se o přírodní vyhlídku, která se nachází v nadmořské výšce 769 metrů, výchozím bodem je Police nad Metují, odtud se turisté vydávají po zelené turistické trase. Prohlédnout si zde můžete pískovcový útvar Kamenná brána.

Broumovské stěny

Krásnou procházku si také můžete v Broumovských stěnách, které jsou národní přírodní rezervací a nachází se u Broumova. Cesta je dlouhá 12 kilometrů. Součástí je několik vyhlídek, které návštěvníkům nabízí pestrý výhled do krajiny. Nejvyšším bodem celých Broumovských stěn je Božanovský Špičák, který slouží jako jedna z dalších vyhlídek.

V zimním období také můžete navštívit některý z místních lyžařských areálů.

Související články